آموزش ریدایرکت سایت به کد 301

ریدایرکت ۳۰۱ چیست؟

ریدایرکت ۳۰۱، ریدایرکت دائمی است که از یک URL به یک URL دیگر صورت می‌گیرد. در واقع، ریدایرکت ۳۰۱ بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو را برای همیشه به آدرسی غیر از آنچه کاربر در مرورگر خود تایپ کرده (یا بر روی لینک آن در نتایج جستجو کلیک کرده) است، منتقل می‌کند.

با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ می‌توانید تمام URLهای مختلف که برای یکی از صفحات سایت‌تان وجود دارند را یک جا جمع کنید تا موتورهای جستجو تمام این آدرس‌ها را تحت عنوان یک صفحه رتبه‌بندی کنند. چگونه؟ اجازه بدهید با یک مثال توضیح دهیم.

در ادامه همین پاراگراف دو لینک متفاوت را مشاهده می‌کنید که هر دو، شما را به یک صفحه‌ی یکسان منتقل می‌کنند. این اتفاق با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ ممکن شده است.

به این ترتیب، زمانی که خوانندگان با هر یک از این لینک‌ها به وبلاگ سیناوب اشاره می‌کنند، لینک اصلی وبلاگ ما (www.sina-web.ir/blog) اعتبار مرتبط با هر یک از این لینک‌ها را از موتورهای جستجو دریافت می‌کند.

آیا توجه کردید با وجود اینکه لینک دوم با //:http شروع شده، زمانی که وارد وبلاگ نوین می‌شوید آدرسی که در مرورگر خود مشاهده می‌کنید، بدون http است؟

این یکی از موارد استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ است. در حقیقت، برای اینکه از ایجاد محتوا و URL تکراری برای سایت خود جلوگیری شود باید از ریدایرکت ۳۰۱ برای انتقال تمامی سیگنال‌های رتبه‌بندی به یکی از صفحات سایت‌تان استفاده کنید.

به این ترتیب، فرقی ندارد که از چه آدرسی وارد وبلاگ نوین می‌شوید، هر کدام از این آدرس‌ها در نهایت بهwww.novin.com/blog ختم می‌شود و این آدرس است که رتبه بندی نهایی را دریافت می‌کند. این یکی از ویژگی‌های مهم ریدایرکت ۳۰۱ این است که اعتبار بک لینک‌های صفحه قدیمی را به صفحه جدید منتقل می‌کند که در اصطلاح به آن Link Juice می‌گویند.

بهتر است بدانید اگر در مثال بالا از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده نکنید، گوگل هر یک از این آدرس ها را به عنوان صفحه‌ای مجزا در نظر می‌گیرد (با اینکه هر دو به یک صفحه ختم می‌شوند). بنابراین با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ می‌توانید از ایجاد چند نسخه از صفحات سایت‌تان جلوگیری کنید.

چگونه ریدایرکت ۳۰۱ انجام دهیم؟

جهت انجام ریدایرکت 301 کافی است وارد سی پنل سایت خود شوید و به قسمت Redirect مراجعه کنید.در این بخش نوع ریدایرکت را از فیلد انتخابی بر روی Permanent(301) قرار دهید و از قسمت دامنه ها ، دامنه ی مورد نظر را انتخاب کنید.

پس از انتخاب دامنه از لیست کشویی در بخش Redirects To آدرس دامنه را با قرار دادن http:// در ابتدای ادرس دامنه وارد نماید و بر روی گزینه Add کلیک کنید تا ریدایرکت مورد نظر صورت گیرد.